Haber

AKP Sözcüsü Çelik’ten Arınç açıklaması

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, partisinin Merkezi Yönetim Kurulu (MYK) toplantısının ardından yaptığı açıklamada, AKP’nin kurucularından Bülent Arınç’ın seçimin ertelenmesi yönündeki davetine değindi.

Ana odaklarının beyin sarsıntısı ve afetle mücadele etmek olduğunu belirten Çelik, “Arınç Bey’in kendisi kişisel bir açıklama yaptı ve seçim tarihinin nasıl olması gerektiğine dair bazı görüşler paylaştı. Bunun AK Parti ile alakası yok. Yanlıştır. Kurumsal olarak AK Parti ile bağdaştırmak ve AKP’nin görüşü gibi değerlendirmek.”

Eski Meclis Başkanı Bülent Arınç, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, depremde yaşanan tahribat nedeniyle seçimlerin ertelenmesinin zorunlu olduğunu belirterek, “Mayıs veya Haziran’da seçim olmayacak, seçim yapılamaz. “.

22. Dönem Meclis Başkanı olarak yazdığı duyuruda depremlerde yaşanan büyük can kaybına ve yıkıma dikkat çeken Arınç, “Vatandaşlarımız seçim için değil, yaşam mücadelesi veriyor” dedi. Bazı siyasetçi ve gazetecilerin seçimlerin ne zaman yapılacağına ilişkin tartışmalarını eleştiren Arınç, “Böyle bir dönemde acılarını yaşayan vatandaşlarımıza karşı seçim propagandası mı yapacaksınız yoksa oy mu isteyeceksiniz? miting mi yapacaksın bunları hangi yüzle yapacaksın?” sorular sormuştu.

Ancak muhalefet, Arınç’ın seçimlerin ertelenmesi çağrılarına tepki gösterdi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Anayasa çok açık. Ancak savaş çıkarsa seçim ertelenebilir. Savaş olmadığı için seçim ertelenemez. Hiç kimse kanun uydurup kendi hukuk normunu dayatamaz” dedi. Anayasa maddeleri dışında ilişkiler var. Anayasa var. ‘Türkiye bir hukuk devletidir’ dersek bu yapılamaz” dedi.

Türkiye’de Haziran ayında yapılması beklenen milletvekilliği ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 14 Mayıs’a erteleneceği açıklandı.

DW/BO, İngiltere

aybastiajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu