Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hayatını kaybedenlerin sayısı 16 bin 170’e, yaralı sayımız 64 bin 194’e ulaştı” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hayatını kaybedenlerin sayısı 16 bin 170’e, yaralı sayımız 64 bin 194’e ulaştı” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, depremin vurduğu Osmaniye’de incelemelerde bulundu

OSMANİ Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, deprem felaketinde hayatını kaybedenlerin sayısının 16 bin 170’e, yaralı sayısının 64 bin 194’e yükseldiğini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, depremin vurduğu Osmaniye’yi ziyaret etti. Yetkililerden çalışmalarla ilgili bilgi alan Erdoğan, kameralar önünde açıklamalarda bulundu. Depremde hayatını kaybeden ve yaralananların sayısını anlatan Erdoğan, “Asrın felaketi diyebileceğimiz bu depremler 10 büyük ilimizde büyük yıkıma neden oldu. Osmaniye de en çok etkilenen şehirlerden biri. Dünden beri gittiğimiz şehirlerde yıkımı gördüm maalesef hayatını kaybedenlerin sayısı 16 bin 170’e ulaştı Yaralı sayımız 64 bin 194’e ulaştı Yıkılan bina sayımız da 6 bin oldu 444. Osmaniye’de 326 binanın yıkıldığını, 877 vatandaşımızın hayatını kaybettiğini, 2 bin 220 vatandaşımızın yaralandığını belirterek, “On ilimizin tamamında derinden etkilediğini vatandaşlarımıza bir kez daha geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. .

Devletin tüm kurumlarıyla sahada olduğunu vurgulayan Erdoğan, “Milletimiz devletiyle omuz omuza duruyor. Sivil toplum kuruluşlarımız, belediyelerimiz, uluslararası yardım ekiplerimiz, gönüllülerimiz ve imkanı olan herkes arama çalışmalarına destek veriyor. ve kurtarma yardım çalışmaları.Maruz kaldığımız afetin boyutu ve etkisi bu kadar büyükken ister istemez bazı gecikmeler ve eksiklikler olabiliyor.Vatandaşlarımız devletin tüm imkanlarıyla deprem bölgesinde olduğunu biliyor.Yüz binlerce halkının doğrudan ve dolaylı katkılarıyla yardım çalışmalarıyla ilgili süreçlerde görev almaktadır. Ülkemizin dört bir yanından ihtiyaç duyulan her türlü araç ve gereç bölgeye yönlendirilmiştir. Afet “Deklarasyonundan itibaren tüm adımları attık. İlçenin olağanüstü hal kararı meclisimize gelsin. O kadar düşünüyorum ki bir saat içinde meclis karar verir” dedi.

Enkazın kaldırılmasının ardından şehirlerin yeniden inşasına hızla başlanacağını belirten Erdoğan, “Van’da bunu yaptık. Malatya ve Elazığ’da bunu yaptık. İzmir ve Düzce depremlerinde bunu yaptık. Antalya ve Muğla yangınları, Kastamonu, Sinop, Bartın.Bu hükümet bunları Giresun sel felaketlerinde başardı. Şimdi milletime sesleniyorum. İnşallah bir yıl içinde TOKİ olarak bu evlerin yapımını gerçekleştireceğiz. Bu geçiş döneminde depremzedelere 10 bin lira destek veriyoruz. Tanımlanıyorlar. İsteyenler için atılacak en değerli adımlardan biri de Antalya’dır.”Ayrıca Alanya’daki otellerde misafir ağırlama imkanımız da var. THY uçakları ile burada uçuşlar düzenlenecek” dedi.

haber-cal.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu