Ekonomi

Kayseri Talas’tan destek, kadınların üretimi

Mehmet UZEL (KAYSERİ İGFA)
Kadın Girişimciler Günü dolayısıyla bir bildiri yayınlayan Kayseri Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın, üretime katılmak isteyen kadınlara destek verdiklerini belirterek, “19 Kasım ülkemizde ve dünyada Kadın Girişimciler Günü olarak kutlanıyor. .Kadınlarımızın üretime katılması özellikle ev hanımlarının ekonomiye katkı sağlaması önemli.Belediye olarak bu konuda gerekli çalışmaları yapıyor ve kadınlarımıza destek oluyoruz.Bu bağlamda Maharetli Eller Kadın Üreticisi’ni kurduk. Burada kadınlarımız başta olmak üzere kadınlarımızın evlerinde veya küçük atölyelerinde ürettikleri çeşitli eserler alıcılarıyla buluşuyor. “El yapımı sanat eserlerini paraya dönüştürerek konut ekonomisine katkı sağlıyor” dedi.

Açıklamada Umay Kadın İşletmeleri Üretim ve Yönetim Kooperatifi’ne farklı bir gönderme yapan Önder Yalçın, “Başakpınar’da Umay Kadın İşletmeleri Üretim ve İşletme Kooperatifi’ni kurarak kadınların burada deri eşya üretip ekonomiye dönüştürmesini sağladık. “Yeniden düzenlediğimiz Mevlana Mahalle Meydanı’nda da dükkan tahsis ederek onlara satış imkanı sağladık.” Sözlerine yer verdi.

“KURSLARDA MESLEĞİ ÖĞRENİYORLAR”

Kadınlara yönelik girişimcilik kursları düzenlediklerini, çeşitli branşlarda açtıkları mesleki eğitim kurslarıyla da kadınların kariyer ve iş sahibi olmalarına yardımcı olduklarını belirten Lider Yalçın, mesajını şöyle sürdürdü: “Ev dokumacılığı ve klasik el işlemelerinin yanı sıra, kuaförlük, makrome üretimi, takı tasarımı, amigurumi, cilt bakım teknikleri, Türkçe Mutfak ve pastacılık dallarında düzenlediğimiz kurslarla kadınlarımızın boş zamanlarını daha iyi değerlendirmelerini ve geçimlerine katkı sağlayacak beceriler kazanmalarını amaçlıyoruz. Kurslarda edindikleri bilgi ve becerileri değerlendirerek konut ekonomisine katkı sağlayan çok sayıda kadın girişimci var.Bu vesileyle tüm kadın girişimcilerimizi tebrik ediyor, Kadın Girişimciler Günü’nü kutluyorum.”

haber-silifke.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu