Ekonomi

Ortak programda yaklaşık 2.500 eylem maddesi

Altı masa toplantısı kapsamında 26 Ocak’ta CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, DÜZGÜN Partisi Genel Başkanı Meral Akşener, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ve Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal . inci kez çıktı.

Görüşmenin ardından paylaşılan ortak açıklamada, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın üçüncü kez aday olmasının mümkün olmadığı vurgulandı.

30 Ocak’ta kamuoyu ile paylaşılacak olan ortak politikalar mutabakat metni üzerinde de mutabakata varıldığı bildirildi.

Dokuz ana konu belirlendi

Bu ortak metin için dokuz ana başlık belirlenmiştir. Bu ana başlıklar şunlardır:

– Hukuk, adalet ve yargı
– Kamu Yönetimi
– Yolsuzluk, şeffaflık ve kontrol ile mücadele
– Ekonomi, finans ve istihdam
– Bilim, Ar-Ge, inovasyon, girişimcilik ve dijital dönüşüm
– Sektörel politikalar
– Eğitim ve öğretim
– Sosyal politikalar
– Dış politika, savunma, güvenlik ve göçmenlik

Bunların altında 73 alt başlıktan oluşan 2500’e yakın unsurda eylemler ve vaatler sıralanmıştır. Metnin yaklaşık 200 sayfa olacağı belirtiliyor.

İşsizlikle emek vaatleri sıralanacak

DW Türkçe’den Kıvanç El’in haberine göre programın ana çerçevesini ekonomi, basın özgürlüğü, insan hakları ve kadın hakları oluşturacak ve bu tarafta bildiriler dağıtılacak. İstanbul Sözleşmesi’nin yeniden imzalanacağı da belirtilecek. İstihdamı artırma ve işsizlikle mücadele vaatleri sıralanacak. İşsizliğin ilk etapta tek haneli rakamlara, ardından yüzde 5 seviyesinin altına indirilmesinin hedeflendiği vurgulanacak.

‘Varlık Fonu kapatılacak’

Ekonomi başlığında enflasyonun iki yıl içinde kontrol altına alınacağı ve tek haneli rakamlara ineceği vaadi yer alacak. Özellikle kamuda boşa harcanan emek kapsamında araç politikasından kiralama politikasına kadar birçok konuda kamuoyuna vaatler duyurulacak ve israfın önüne geçileceği vurgulanacak. Türkiye Varlık Fonu’nun kaldırılmasına ilişkin Cumhurbaşkanı başkanlığında tebligat yapılacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu